Panasonic Electronic Components ERJ-S02F8873X
ERJ-S02F8873X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F8873X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F8873X.pdf
Availability of ERJ-S02F8873X
QUANTITY
ERJ-S02F8873X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F8873X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F8873X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F8873X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F8873X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F8873X Details Description
Related parts for ERJ-S02F8873X
RES SMD 33K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 0.9A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8-3.6V 72W datasheet.pdf
CONN SOCKET 26POS CLOSE COVER datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
HSC HIGH ACCURACY 1% TOTAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf