Panasonic Electronic Components ERJ-S02F9092X
ERJ-S02F9092X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F9092X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F9092X.pdf
Availability of ERJ-S02F9092X
QUANTITY
ERJ-S02F9092X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F9092X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F9092X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F9092X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F9092X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F9092X Details Description
Related parts for ERJ-S02F9092X
FILTER LINE 16MH 0.6A TYPE 17N datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-3 3POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY RED 30AU datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLAT/ANODIZ 12"X5YD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1/16 BK 25' datasheet.pdf
Connector Header 88 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HDM 8SMPR070F K datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 35A DIN RAIL datasheet.pdf