Panasonic Electronic Components ERJ-S02F91R0X
ERJ-S02F91R0X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F91R0X
Brief Description
RES SMD 91 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F91R0X.pdf
Availability of ERJ-S02F91R0X
QUANTITY
ERJ-S02F91R0X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F91R0X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F91R0X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F91R0X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F91R0X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F91R0X Details Description
Related parts for ERJ-S02F91R0X
SCR SENS 200V 10A ISO TO-220 datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 14MM datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .234" .135"L datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf