Panasonic Electronic Components ERJ-S02J271X
ERJ-S02J271X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02J271X
Brief Description
RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02J271X.pdf
Availability of ERJ-S02J271X
QUANTITY
ERJ-S02J271X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02J271X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02J271X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02J271X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02J271X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02J271X Details Description
Related parts for ERJ-S02J271X
IC SWITCH BIPOLAR SOT-89 datasheet.pdf
RES 499 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
PANEL MOUNT ADAPTER datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RVR CMOS QUAD DIF 16SOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG 500' datasheet.pdf
SCR FAST SW 600V 250A TO200AB datasheet.pdf
LABEL ELECT WARN 6.5"X1" WHT/RD datasheet.pdf
MICROFIT 30 DR RECEPT 24CKT GW H datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf