Panasonic Electronic Components ERJ-S03F1740V
ERJ-S03F1740V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S03F1740V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-S03F1740V.pdf
Availability of ERJ-S03F1740V
QUANTITY
ERJ-S03F1740V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S03F1740V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S03F1740V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S03F1740V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S03F1740V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S03F1740V Details Description
Related parts for ERJ-S03F1740V
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MPU SUPRVSRY CIRC 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
TRANSDUCER 5000# PRES 4-20MA datasheet.pdf
EYEPIECES DSW 5X datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf
4000UF 63V 25.4X66.68 85C AXI datasheet.pdf