Panasonic Electronic Components ERJ-S03F20R5V
ERJ-S03F20R5V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S03F20R5V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-S03F20R5V.pdf
Availability of ERJ-S03F20R5V
QUANTITY
ERJ-S03F20R5V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S03F20R5V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S03F20R5V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S03F20R5V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S03F20R5V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S03F20R5V Details Description
Related parts for ERJ-S03F20R5V
IC Z8 GP MCU 4K OTP 40DIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
TEST LEAD 18AWG 5000V BLACK 50' datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 144TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF20 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf