Panasonic Electronic Components ERJ-S03F2611V
ERJ-S03F2611V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S03F2611V
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-S03F2611V.pdf
Availability of ERJ-S03F2611V
QUANTITY
ERJ-S03F2611V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S03F2611V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S03F2611V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S03F2611V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S03F2611V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S03F2611V Details Description
Related parts for ERJ-S03F2611V
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
FUSE 700A 690V DIN 2 AR UC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO251 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 12.95MM datasheet.pdf
RS PLC 1771 16PT DI/O AC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT PINS KIT datasheet.pdf