Panasonic Electronic Components ERJ-S03F41R2V
ERJ-S03F41R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S03F41R2V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-S03F41R2V.pdf
Availability of ERJ-S03F41R2V
QUANTITY
ERJ-S03F41R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S03F41R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S03F41R2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S03F41R2V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S03F41R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S03F41R2V Details Description
Related parts for ERJ-S03F41R2V
IC AMP AUDIO PWR 3W STER 20TSSOP datasheet.pdf
MINIGRABER/BANA PLUG 24"1BLK/RED datasheet.pdf
MOD PWR IN/SW QC 1.5MM PNL MNT datasheet.pdf
IC FILTER 2CH EMI ESD SOT-563 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 250V 16A SNAP datasheet.pdf
CONTROLLER FOR Z550 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 170MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf