Panasonic Electronic Components ERJ-S06F1741V
ERJ-S06F1741V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F1741V
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F1741V.pdf
Availability of ERJ-S06F1741V
QUANTITY
ERJ-S06F1741V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F1741V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F1741V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F1741V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F1741V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F1741V Details Description
Related parts for ERJ-S06F1741V
RES SMD 3.6KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SILICON SERIAL NUMBER 6-TSOC datasheet.pdf
IC BUS TXRX 3ST OCTAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DAUGHTER CARD FOR KDC5512 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 100 F 36" YEL datasheet.pdf