Panasonic Electronic Components ERJ-S06F1872V
ERJ-S06F1872V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F1872V
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F1872V.pdf
Availability of ERJ-S06F1872V
QUANTITY
ERJ-S06F1872V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F1872V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F1872V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F1872V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F1872V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F1872V Details Description
Related parts for ERJ-S06F1872V
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 10A 0.75-5.25V SIP datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf