Panasonic Electronic Components ERJ-S06F18R7V
ERJ-S06F18R7V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F18R7V
Brief Description
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F18R7V.pdf
Availability of ERJ-S06F18R7V
QUANTITY
ERJ-S06F18R7V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F18R7V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F18R7V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F18R7V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F18R7V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F18R7V Details Description
Related parts for ERJ-S06F18R7V
CLAMP TIE HVY #25SCR NAT 9" datasheet.pdf
FIBERGLASS HEAVY WALL 1 1/2" 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 03CKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf