Panasonic Electronic Components ERJ-S06F2700V
ERJ-S06F2700V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F2700V
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F2700V.pdf
Availability of ERJ-S06F2700V
QUANTITY
ERJ-S06F2700V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F2700V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F2700V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F2700V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F2700V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F2700V Details Description
Related parts for ERJ-S06F2700V
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SLAS 10 WITH BB 4 OG datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1413D080W0 datasheet.pdf
MX150 UNSEAL 2 CKT M GM CP W/O C datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
VARISTOR 20MM PHEN 5KA 61.2V datasheet.pdf