Panasonic Electronic Components ERJ-S06F42R2V
ERJ-S06F42R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F42R2V
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F42R2V.pdf
Availability of ERJ-S06F42R2V
QUANTITY
ERJ-S06F42R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F42R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F42R2V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F42R2V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F42R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F42R2V Details Description
Related parts for ERJ-S06F42R2V
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 2DIG 0.4 TH datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HAN EMC/B 6 BASE PANEL datasheet.pdf
RES 56K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 17.734475MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 160VDC datasheet.pdf