Panasonic Electronic Components ERJ-S06F5361V
ERJ-S06F5361V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F5361V
Brief Description
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F5361V.pdf
Availability of ERJ-S06F5361V
QUANTITY
ERJ-S06F5361V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F5361V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F5361V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F5361V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F5361V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F5361V Details Description
Related parts for ERJ-S06F5361V
CONN SPD FLNG 14-16 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE RUN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BEVEL 2.00MM datasheet.pdf