Panasonic Electronic Components ERJ-S06F5761V
ERJ-S06F5761V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F5761V
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F5761V.pdf
Availability of ERJ-S06F5761V
QUANTITY
ERJ-S06F5761V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F5761V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F5761V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F5761V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F5761V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F5761V Details Description
Related parts for ERJ-S06F5761V
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES 294 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 60W datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 125 2 CKT TI datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 6A CPH6 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf