Panasonic Electronic Components ERJ-S06F5762V
ERJ-S06F5762V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F5762V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F5762V.pdf
Availability of ERJ-S06F5762V
QUANTITY
ERJ-S06F5762V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F5762V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F5762V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F5762V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F5762V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F5762V Details Description
Related parts for ERJ-S06F5762V
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.2A 6-TSOP datasheet.pdf
IC FPGA 246 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.12A SC70-5 datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf