Panasonic Electronic Components ERJ-S06J152V
ERJ-S06J152V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06J152V
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06J152V.pdf
Availability of ERJ-S06J152V
QUANTITY
ERJ-S06J152V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06J152V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06J152V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06J152V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06J152V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06J152V Details Description
Related parts for ERJ-S06J152V
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 1196MAPBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 3.88K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 21MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 130MHZ 6-CLCC datasheet.pdf