Panasonic Electronic Components ERJ-S06J360V
ERJ-S06J360V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06J360V
Brief Description
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06J360V.pdf
Availability of ERJ-S06J360V
QUANTITY
ERJ-S06J360V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06J360V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06J360V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06J360V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06J360V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06J360V Details Description
Related parts for ERJ-S06J360V
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HOUSING 30POS DUAL 1.5MM datasheet.pdf
RACK ADAPTS 19 TO 24" BEIGE 7U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CM RELAY 1 FORM C 24V datasheet.pdf