Panasonic Electronic Components ERJ-S06J391V
ERJ-S06J391V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06J391V
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06J391V.pdf
Availability of ERJ-S06J391V
QUANTITY
ERJ-S06J391V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06J391V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06J391V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06J391V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06J391V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06J391V Details Description
Related parts for ERJ-S06J391V
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.63V SC-70-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC 4-16 ENCODER/DEMUX 24-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .062 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT BUSHING MNT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf