Panasonic Electronic Components ERJ-S08F1100V
ERJ-S08F1100V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F1100V
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F1100V.pdf
Availability of ERJ-S08F1100V
QUANTITY
ERJ-S08F1100V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F1100V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F1100V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F1100V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F1100V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F1100V Details Description
Related parts for ERJ-S08F1100V
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SEAL SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf