Panasonic Electronic Components ERJ-S08F1400V
ERJ-S08F1400V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F1400V
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F1400V.pdf
Availability of ERJ-S08F1400V
QUANTITY
ERJ-S08F1400V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F1400V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F1400V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F1400V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F1400V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F1400V Details Description
Related parts for ERJ-S08F1400V
RES 330 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 87.8C NO SCREW MT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf