Panasonic Electronic Components ERJ-S08F1602V
ERJ-S08F1602V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F1602V
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F1602V.pdf
Availability of ERJ-S08F1602V
QUANTITY
ERJ-S08F1602V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F1602V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F1602V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F1602V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F1602V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F1602V Details Description
Related parts for ERJ-S08F1602V
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF RECEPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.515" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.187" (4.75mm) Solder datasheet.pdf
RES SMD 18.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf