Panasonic Electronic Components ERJ-S08F4703V
ERJ-S08F4703V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F4703V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F4703V.pdf
Availability of ERJ-S08F4703V
QUANTITY
ERJ-S08F4703V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F4703V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F4703V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F4703V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F4703V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F4703V Details Description
Related parts for ERJ-S08F4703V
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 6UTDFN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 750K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET HEX W/CASE 19PC datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf