Panasonic Electronic Components ERJ-S08F8250V
ERJ-S08F8250V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08F8250V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08F8250V.pdf
Availability of ERJ-S08F8250V
QUANTITY
ERJ-S08F8250V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08F8250V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08F8250V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08F8250V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08F8250V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08F8250V Details Description
Related parts for ERJ-S08F8250V
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16SOIC datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
IGBT 600V 30A 130W TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT PIN datasheet.pdf