Panasonic Electronic Components ERJ-S08J181V
ERJ-S08J181V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08J181V
Brief Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08J181V.pdf
Availability of ERJ-S08J181V
QUANTITY
ERJ-S08J181V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08J181V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08J181V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08J181V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08J181V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08J181V Details Description
Related parts for ERJ-S08J181V
CONN TERM FEMALE 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 255 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 5.0VOUT 6A SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" SGL 565NM GRN SMD datasheet.pdf
MDULAR CONTACT SMD FEMALE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf