Panasonic Electronic Components ERJ-S08J753V
ERJ-S08J753V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S08J753V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-S08J753V.pdf
Availability of ERJ-S08J753V
QUANTITY
ERJ-S08J753V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S08J753V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S08J753V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S08J753V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S08J753V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S08J753V Details Description
Related parts for ERJ-S08J753V
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14-DIP datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf