Panasonic Electronic Components ERJ-S12F1182U
ERJ-S12F1182U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F1182U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F1182U.pdf
Availability of ERJ-S12F1182U
QUANTITY
ERJ-S12F1182U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F1182U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F1182U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F1182U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F1182U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F1182U Details Description
Related parts for ERJ-S12F1182U
CONN HEADER 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 BLK PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG WHT SHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 158 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-200' BLACK datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf