Panasonic Electronic Components ERJ-S12F2261U
ERJ-S12F2261U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F2261U
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F2261U.pdf
Availability of ERJ-S12F2261U
QUANTITY
ERJ-S12F2261U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F2261U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F2261U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F2261U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F2261U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F2261U Details Description
Related parts for ERJ-S12F2261U
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
PLUG GFCI 120VAC 15/20A AUTORST datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.95A SOT363 datasheet.pdf
CONN HEADR 26POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
IC REG ADJ 10MA 16QFN datasheet.pdf