Panasonic Electronic Components ERJ-S12F4023U
ERJ-S12F4023U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F4023U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402K OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F4023U.pdf
Availability of ERJ-S12F4023U
QUANTITY
ERJ-S12F4023U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F4023U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F4023U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F4023U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F4023U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F4023U Details Description
Related parts for ERJ-S12F4023U
RES 5.6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
PHONO JACK .101 SUBMINI 2COND datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 40POS 30GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 450V C0G 1206 datasheet.pdf