Panasonic Electronic Components ERJ-S12F51R0U
ERJ-S12F51R0U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F51R0U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F51R0U.pdf
Availability of ERJ-S12F51R0U
QUANTITY
ERJ-S12F51R0U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F51R0U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F51R0U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F51R0U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F51R0U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F51R0U Details Description
Related parts for ERJ-S12F51R0U
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
VHDM BP 6R 10 OPEN L-SERIES datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 300MA 350 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf