Panasonic Electronic Components ERJ-S12F52R3U
ERJ-S12F52R3U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F52R3U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 52.3 OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F52R3U.pdf
Availability of ERJ-S12F52R3U
QUANTITY
ERJ-S12F52R3U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F52R3U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F52R3U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F52R3U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F52R3U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F52R3U Details Description
Related parts for ERJ-S12F52R3U
FERRULE INS VNL AWG16 BK 5/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf