Panasonic Electronic Components ERJ-S12F5490U
ERJ-S12F5490U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F5490U
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F5490U.pdf
Availability of ERJ-S12F5490U
QUANTITY
ERJ-S12F5490U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F5490U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F5490U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F5490U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F5490U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F5490U Details Description
Related parts for ERJ-S12F5490U
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN 0.4MM BTB RCPT 90POS SMD datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 15POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf