Panasonic Electronic Components ERJ-S12F5600U
ERJ-S12F5600U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F5600U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F5600U.pdf
Availability of ERJ-S12F5600U
QUANTITY
ERJ-S12F5600U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F5600U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F5600U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F5600U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F5600U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F5600U Details Description
Related parts for ERJ-S12F5600U
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.2A 250 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 2A 16TQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf