Panasonic Electronic Components ERJ-S12F5602U
ERJ-S12F5602U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F5602U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F5602U.pdf
Availability of ERJ-S12F5602U
QUANTITY
ERJ-S12F5602U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F5602U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F5602U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F5602U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F5602U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F5602U Details Description
Related parts for ERJ-S12F5602U
TERM BLK TS35 STB PA BG datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
BRIDGE DIODE 20A 50V GBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 272MA 2.04 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 3.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf