Panasonic Electronic Components ERJ-S12F5903U
ERJ-S12F5903U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F5903U
Brief Description
RES SMD 590K OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F5903U.pdf
Availability of ERJ-S12F5903U
QUANTITY
ERJ-S12F5903U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F5903U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F5903U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F5903U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F5903U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F5903U Details Description
Related parts for ERJ-S12F5903U
CAP FILM 0.12UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 60V 350MA 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS SDL R/A AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 10A datasheet.pdf