Panasonic Electronic Components ERJ-S12J131U
ERJ-S12J131U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12J131U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 5% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12J131U.pdf
Availability of ERJ-S12J131U
QUANTITY
ERJ-S12J131U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12J131U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12J131U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12J131U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12J131U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12J131U Details Description
Related parts for ERJ-S12J131U
CONN RECEPT 10POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf