Panasonic Electronic Components ERJ-S12J390U
ERJ-S12J390U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12J390U
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12J390U.pdf
Availability of ERJ-S12J390U
QUANTITY
ERJ-S12J390U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12J390U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12J390U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12J390U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12J390U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12J390U Details Description
Related parts for ERJ-S12J390U
CONN RCPT 6POS .100 22-26 30AU datasheet.pdf
CABLE PARALLEL DB25M -CEN36M 15' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERMINAL SCREW 30A PC MNT GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V 20% BX 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 900MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf