Panasonic Electronic Components ERJ-S12J560U
ERJ-S12J560U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12J560U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12J560U.pdf
Availability of ERJ-S12J560U
QUANTITY
ERJ-S12J560U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12J560U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12J560U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12J560U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12J560U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12J560U Details Description
Related parts for ERJ-S12J560U
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
RES 180 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREWIRED ENCLOSED SWES BZLNTOP datasheet.pdf
RES SMD 5.83KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PINS datasheet.pdf