Panasonic Electronic Components ERJ-S12J560U
ERJ-S12J560U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12J560U
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12J560U.pdf
Availability of ERJ-S12J560U
QUANTITY
ERJ-S12J560U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12J560U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12J560U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12J560U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12J560U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12J560U Details Description
Related parts for ERJ-S12J560U
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW UNI SOT23W datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf