Panasonic Electronic Components ERJ-S14F2403U
ERJ-S14F2403U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14F2403U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14F2403U.pdf
Availability of ERJ-S14F2403U
QUANTITY
ERJ-S14F2403U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14F2403U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14F2403U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14F2403U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14F2403U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14F2403U Details Description
Related parts for ERJ-S14F2403U
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS 3ROW .100 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 19A TO220AC datasheet.pdf