Panasonic Electronic Components ERJ-S14F2403U
ERJ-S14F2403U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14F2403U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14F2403U.pdf
Availability of ERJ-S14F2403U
QUANTITY
ERJ-S14F2403U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14F2403U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14F2403U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14F2403U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14F2403U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14F2403U Details Description
Related parts for ERJ-S14F2403U
SENS OPTO SLOT 9.53MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 1A 24V datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 64 POS datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
FAN 24VDC 60X25MM 2WR datasheet.pdf
08 MODII HDR SRST B/A 100 W/HD datasheet.pdf
IC PWR LOAD SWITCH 60V datasheet.pdf