Panasonic Electronic Components ERJ-S14J162U
ERJ-S14J162U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14J162U
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14J162U.pdf
Availability of ERJ-S14J162U
QUANTITY
ERJ-S14J162U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14J162U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14J162U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14J162U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14J162U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14J162U Details Description
Related parts for ERJ-S14J162U
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 48V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
GROMMET EDGE SLOT NAT 1=100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 250MA 1.235 OHM datasheet.pdf
CAP 15F -20% +80% 4.2V T/H datasheet.pdf