Panasonic Electronic Components ERJ-S14J162U
ERJ-S14J162U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14J162U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14J162U.pdf
Availability of ERJ-S14J162U
QUANTITY
ERJ-S14J162U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14J162U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14J162U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14J162U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14J162U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14J162U Details Description
Related parts for ERJ-S14J162U
RES SMD 6.19K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP AUD CLASS D BTL PWRSSO36 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
FIBER PATCH CABLE LC/LC 20FT datasheet.pdf
500 TB SPR CLA WL 2WIRES datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf