Panasonic Electronic Components ERJ-S14J183U
ERJ-S14J183U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S14J183U
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-S14J183U.pdf
Availability of ERJ-S14J183U
QUANTITY
ERJ-S14J183U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S14J183U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S14J183U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S14J183U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S14J183U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S14J183U Details Description
Related parts for ERJ-S14J183U
IC CMOS BUS CONTROLLER 20DIP datasheet.pdf
RCPT KIT,GENDER MENDER,50 POSN datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN GRY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf