Panasonic Electronic Components ERJ-S1DF2373U
ERJ-S1DF2373U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1DF2373U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-S1DF2373U.pdf
Availability of ERJ-S1DF2373U
QUANTITY
ERJ-S1DF2373U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1DF2373U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1DF2373U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1DF2373U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1DF2373U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1DF2373U Details Description
Related parts for ERJ-S1DF2373U
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 24POS DL ROW T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 120 I/O 289CSP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LL 9.52/04/90 5.0SN AGY BX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf