Panasonic Electronic Components ERJ-S1DF5903U
ERJ-S1DF5903U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1DF5903U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-S1DF5903U.pdf
Availability of ERJ-S1DF5903U
QUANTITY
ERJ-S1DF5903U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1DF5903U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1DF5903U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1DF5903U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1DF5903U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1DF5903U Details Description
Related parts for ERJ-S1DF5903U
MOSFET P-CH 20V 0.2A VMT3 datasheet.pdf
WIRE JOINT NON-INS 16-10AWG datasheet.pdf
IC BATT CHARGE MGR LI-ION 14WSON datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LMT SW-DT datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 10W DO213AA datasheet.pdf