Panasonic Electronic Components ERJ-S1DF8061U
ERJ-S1DF8061U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1DF8061U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
ERJ-S1DF8061U.pdf
Availability of ERJ-S1DF8061U
QUANTITY
ERJ-S1DF8061U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1DF8061U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1DF8061U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1DF8061U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1DF8061U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1DF8061U Details Description
Related parts for ERJ-S1DF8061U
IC 3V SER CFG PROM 128K 8-SOIC datasheet.pdf
SURGE SUPP 270V BIDIR 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 10MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 10A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf