Panasonic Electronic Components ERJ-S1TF1870U
ERJ-S1TF1870U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1TF1870U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-S1TF1870U.pdf
Availability of ERJ-S1TF1870U
QUANTITY
ERJ-S1TF1870U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1TF1870U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1TF1870U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1TF1870U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1TF1870U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1TF1870U Details Description
Related parts for ERJ-S1TF1870U
CONN EDGECARD 44PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.875V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
L02=STEEL,ZINC W/CHROM.PLATE,S datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 20POS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
381 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf