Panasonic Electronic Components ERJ-S1TJ122U
ERJ-S1TJ122U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1TJ122U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-S1TJ122U.pdf
Availability of ERJ-S1TJ122U
QUANTITY
ERJ-S1TJ122U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1TJ122U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1TJ122U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1TJ122U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1TJ122U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1TJ122U Details Description
Related parts for ERJ-S1TJ122U
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
CONN SCKT SMD MINI CROWN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED AMBER T1-3/4 PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 38.2MMH datasheet.pdf