Panasonic Electronic Components ERJ-S1TJ244U
ERJ-S1TJ244U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1TJ244U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-S1TJ244U.pdf
Availability of ERJ-S1TJ244U
QUANTITY
ERJ-S1TJ244U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1TJ244U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1TJ244U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1TJ244U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1TJ244U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1TJ244U Details Description
Related parts for ERJ-S1TJ244U
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SMV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DSUB MIXED FE 20 A S POWER CONT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.25UF 900V NONSTANDARD datasheet.pdf